Egy-két-há – most! – számol a mentőápoló, és a hordágyon fekvő beteg szinte észrevétlenül, rázkódás nélkül kerül át a vizsgálóasztalra. Gyors, pontos, rutinos mozdulatok, csakúgy, mint kedvenc sorozatomban, a nem véletlenül népszerű Vészhelyzetben. Bizonyára izgalmasnak is találnám, és érdeklődve várnám a folytatást, ha a hordágyon történetesen – nem én feküdnék…
Test és lélek
- Kategória: Test és lélek
Hogyan leljek rá a saját utamra? Útjelző tábláim az önismeret és a hála – Ezzel a címmel jelent meg Hálás élet című rovatunk cikke a Lydia 2024/1 lapszámában. Tóthné Tóth Dóra írásában bemutatja nekünk, mit jelent és hogyan tudunk rálelni személyesen mindannyian arra az útra, amelyet a mennyei Atya tervezett számunkra. Letölthető munkafüzetében egészen gyakorlati segítséggel van számunkra ebben.
- Kategória: Test és lélek
Családunkban soha nem fordult elő egyetlen rákos megbetegedés sem. Ráadásul én magam is mindig felelősségteljesen, egészségesen éltem. Így – amikor a nőgyógyászom a következőt javasolta: „elég, ha a mellét otthon tapintással ellenőrzi, nincs szüksége mammográfiára” – vakon megbíztam benne. Mekkora könnyelműség volt!
Gyermekeink szíve a fontos
„Mindketten dolgozunk, másrészt mindketten végzünk házimunkát, neveljük a gyerekeket. Tehát skandináv módon egyenértékűek és egyenjogúak vagyunk, de mindenben a férjem dönt, és ő is vállalja a felelősséget. Én segítek neki megvalósítani, amit eldöntött. Ebből a szempontból viszont teljesen konzervatív családmodellben élünk” – mondja el lapunknak Balogh Piroska, egy hatgyermekes édesanya.
A vele készült beszélgetésben arra is kitér, hogyan fejlődött férjével a párkapcsolatuk, milyen gyakorlati dolgok segítenek neki összefogni a háztartást, és hogyan alakul a kapcsolata mindeközben Istennel.
Sértetlen szívvel
Mindannyiunkat érnek apróbb-nagyobb sérelmek: valaki udvariatlanul szolgál ki, sorban állás közben elénk tolakodnak, máskor a zebrán vagy épp kanyarodásnál gázolnak át az elsőbbséghez való jogunkon. Előfordulhat, hogy tapasztalatainkat, hozzáértésünket vonják kétségbe. Esetleg a korunkat vagy a családi hierarchiában elfoglalt helyünket veszik semmibe. Bántó gesztusok, bántó hangnem – megannyi apróbb-nagyobb tűszúrás.
Ezt senki sem úszhatja meg sértetlenül, úgyhogy égető a kérdés: hogyan válhatunk újra éppé, sértetlenné? Cikkünk gyakorlatiasan közelíti meg a megbocsátás, elengedés kérdését.
Tehetetlen vagyok… Mit tegyek?
Manapság is sokan menekülnek a valóság elől és merülnek az illúziók világába – megnéznek egy újabb tévéepizódot, még egy órát görgetik a mobiljukat, esetleg újabb pár cipőt rendelnek, bár igazából nincs is szükségük rá... A jelenség azonban nem csak a közösségi média és az online vásárlás létezése óta ismert. Már a negyedik század idején, az észak-afrikai sivatagban visszavonultan élő szerzeteseknek is volt rá kifejezésük: akédia. Vagyis: az ember vonakodik, hogy az erőfeszítéssel járó dolgokat megtegye, inkább kitér előlük.
Cikkünk választ keres arra, hogy ha a jellemzők alapján felismertük problémánkat, mi mindent tehetünk ellene.